Employment
News & Publications
Centers of Excellence

EERC Directory     

select

Timothy Abel

Technology Development Operator


Jay Almlie

Principal Engineer, Mid/Downstream Oil & Gas Group Lead

Heather Altepeter

Administrative Assistant


Paul Arnason

Contracts Officer


Ted Aulich

Principal Process Chemist, Fuels and Chemicals

Scott Ayash

Senior Project Management Specialist

Alexander Azenkeng

Senior Chemist, NMARL Team Lead


Earl Battle

Graphic Designer


Roy Beard

Principal Engineer and Information Technology Manager

Christopher Beddoe

Research System Engineer


Steven Benson

Associate Vice President for Research

Sandra Best

Project Budget Specialist


Lisa Borgen

Administrative Assistant


Nicholas Bosshart

Senior Geologist, Geomodeling Team Lead

Barry Botnen

Hydrogeologist


David Brekke

Senior Quality Assurance Manager


Linda Brown

Principal Budget Analyst, Budget Analysis Group Manager

Shaughn Burnison

Principal Geophysicist and Geophysics Team Lead

Matthew Burton-Kelly

Geologist


Clara Chambers

Research Information Associate


Saurabh Chimote

Senior Software Development Engineer 

Mary (Jeanie) Clement

Travel Coordinator


Michael Collings

Senior Research Engineer


Charlene Crocker

Research Scientist


Janet Crossland

Research Scientist


Tyler Curran

Research Engineer



Chantsalmaa Dalkhaa

Reservoir Engineer



Daniel Daly

Senior Geologist/Public Outreach Specialist, Outreach Team Lead


Todd Deibert

Technology Development Operator



Raymond DeWall

Research Chemist



Thomas Doll

Principal Petroleum Engineer


Neil Dotzenrod

Geologist


Harry Duchscherer

Senior IT Systems Engineer, Database Administrator

David Dunham

Senior Process Engineer, Team Lead


Grant Dunham

Senior Research Engineer, Emissions Control Team Lead

James Duzan

Principal Intellectual Property Advisor

Sheryl Eicholtz-Landis

Principal Contracts Officer, Contracts and IP Manager

Janelle Ensrud

Assistant to the Vice President for Research

Thomas Erickson

CEO


Dean Evenstad

Research Specialist


Kurt Eylands

Analytical Mineralogist



Ian Feole

Geological Engineer



Nathan Fiala

Research Engineer



Christin Fine

Environment, Health and Safety Specialist


Rosemary Pleva Flynn

Senior Librarian, Library and Information Services Team Lead

Curt Foerster

Technology Development Operator

LaRae Foerster

Assistant to the CFO

Bruce Folkedahl

Senior Engineer

Corey Fox

Technology Development Operator

Kelly Fox

Research Specialist

Kari Gagner

Digital Communications and Events Manager

Kevin Galbreath

Research Scientist


Jun Ge

Reservoir Engineer


Kyle Glazewski

Senior Analyst, Data/GIS Team Lead



Charles Gorecki

Director of Subsurface R&D


Andrew Gorz

Geologist

Carol Grabanski

Research Laboratory Analyst

Ken Grohs

Facilities and EHS Manager

Megan Grove

GIS Analyst

Jay Gunderson

Senior Research Engineer

Mylan Hackett

Technology Development Operator


Douglas Hajicek

Principal Engineer, Engineering Design Group Lead

Tedd Halvorson

HVAC Specialist


John Hamling

Principal Engineer, Oilfield Operations Group Lead

John Harju

Vice President for Strategic Partnerships

John Haugen

Technology Development Operator, Team Lead

Steven Hawthorne

Principal Research Chemist


Jun He

Petrophysicist


Loreal Heebink

Senior Project Management Specialist


Dee Heisler

Senior Procurement Team Lead


Douglas Heisler

Facility Maintenance Specialist


Ann Henderson

Research Engineer


Kelly Hodgson

Lead Research Information Associate

Janelle Hoffarth

Laboratory Analyst


Michael Holmes

Director of Energy Systems Development

John Hurley

Principal Materials Scientist



Corey Irion

Contracts Officer/Intellectual Property Specialist


Lonny Jacobson

Senior Operations Specialist



Melanie Jensen

Senior Chemical Engineer, CO2 Capture and Infrastructure Engineering Team Lead

Robert Jensen

Research Specialist



Kenneth Jerik

Technology Development Operator


Tao Jiang

Reservoir Engineer, Reservoir Modeling and Simulation

Lu Jin

Reservoir Engineer, Reservoir Modeling and Simulation

Deborah Johnson

Principal Accountant, Financial Services Manager

Stephanie Johnson

Intellectual Property Specialist/Contracts Officer

Nicholas Kalenze

Civil Engineer



John Kay

Principal Engineer, Emissions and Carbon Capture Group Lead


Malhar Khambete

Research Scientist



Ryan Klapperich

Senior Hydrogeologist



Patricia Kleven

Laboratory Analyst



Jennifer Knudson

Assistant to the CEO and Administrative Assistant Coordinator  

Randall Knutson

Facility Maintenance Team Lead



Justin Kovacevich

Data Analyst



Timothy Kujawa

Research Specialist



Bethany Kurz

Principal Hydrogeologist, Laboratory Analysis Group Lead


Marc Kurz

Senior Geologist, Process Chemistry & Development Lab Team Lead

Patrece Kvasager-Belker

Travel Coordinator



Dennis Kyle

Instrument Shop Group Lead



Sara Lahr

Software Developer



Marcella LaPorte

Building Services Technician



Christopher Larson

Technology Development Operator


Tobe Larson

Senior Contracts Officer, Assistant Group Lead

Jason Laumb

Principal Engineer, Coal Utilization Group Lead

Kerryanne Leroux

Senior Chemical Engineer, Oilfield Operations Team Lead

Alan Lilke

Machine Shop Group Lead


Kari Lindemann

Lead Research Information Associate

Amanda Livers

Research Scientist - Geophysics


Shannan Longsdorf

Project Budget Specialist


Christopher Martin

Senior Research Engineer, Advanced Thermal Systems

Joshua Mason

Senior IT Systems Engineer


Craig Mathson

Technology Development Operator


John McCauley

Network Administrator/Computer Specialist

Donald McCollor

Senior Research Scientist


Kathleen McIntyre

Laboratory Analyst


Blaise Mibeck

Materials Scientist


David Miller

Senior Research Chemist


Angela Morgan

Administrative Assistant


Mark Musich

Research Engineer


June Novacek

Research Information Associate


Carolyn Nyberg

Senior Analytical Chemist, ARL/FMRL Team Lead

Jess O'Brien

Research Instrument Technician



Erin O'Leary

CFO



Michelle Olderbak

Assistant to the Director of Energy Systems Development and Project Management Specialist

Alan Olson

Master Electrician



Rhonda Olson

Senior Workflow Team Lead



Benjamin Oster

Geologist


Andrew Palmiscno

Principal Software Engineer


Nikhil Patel

Research Scientist


Wesley Peck

Principal Geologist, Geosciences Group Lead

Lawrence Pekot

Principal Engineer, Reservoir Engineering Group Lead

Erik Pihl

Research Specialist

Raymond Pikarski

Graphic Designer

Thomas Powers

Technology Development Operator

Roberta Rakoczy

Research Information Associate

Patti Reimer

Administrative Assistant

Hilary Riske

Operations and Facility Maintenance Group Lead


Joyce Riske

Senior Editor, Editing and Graphics Team Lead


Lucia Romuld

Principal Industrial and Management Engineer – Proposals, Resources, and Logistics

Catherine Russell

Technical Editor



Olarinre Salako

Research Geophysicist



Donald Schaffer

Senior Building Services Team Lead



Steven Schlasner

Research Engineer



Kari Schmidt

Administrative Assistant



Scott Schulz

Technology Development Operator



Ramesh Sharma

Principal Research Scientist, Fuels and Specialty Chemicals

Rhonda Shirek

Assistant to the Vice President for Strategic Partnerships

Diane Skean

Senior Accountant, Financial Services Assistant Manager

Steven Smith

Senior Geologist, AGL Team Lead


Virginia Sobolik

Account Technician


James Sorensen

Principal Geologist


Joshua Stanislowski

Principal Process Engineer, Energy Systems Development

Edward Steadman

Vice President for Research


Daniel Stepan

Senior Engineer, Water and Wastewater Treatment

Bradley Stevens

Senior Research Engineer, Civil Engineering and Renewables

Kari Suedel

Graphic Designer/Photographer


Jenny Sun

Analytical Chemist


Michael Swanson

Principal Engineer, Fuels Conversion


James Tibbetts

Research Scientist


Scott Tolbert

Conversion Systems Team Lead


Jose Torres Rivero

Senior Reservoir Engineer


Sandra Van Eck

Technical Editor


Leah Verke

Procurement Assistant


Heidi Vettleson

Project Management Specialist


Michael Voll

Building Services Technician


Tami Votava

Senior Accountant, Budget Analysis Assistant Group Lead

Derek Walters

Senior Marketing Communications Specialist

Gregory Weber

Director of Design and Operations


Susan White

Principal Human Resources Officer


Kirk Williams

Research Engineer


William Wilson

Regulatory Specialist


Chad Wocken

Principal Engineer, Fuels and Renewable Energy Lead


Michael Wuitschick

Instrumentation Technologist, Emissions Measurement


Erick Zacher

Environmental Geochemist



Christopher Zygarlicke

Associate Vice President for Strategic Projects and University Relations